REKOMENDACIJOS SĖKMINGAI VAIKO ADAPTACIJAI

ADAPTACIJA

Adaptacijos periodo iššūkiai

Svarbu suprasti, kad nėra nurodyta vieno konkretaus laiko, kiek turėtų trukti adaptacija. Kiekvienas vaikas yra skirtingas ir jo adaptacinis laikotarpis gali trukti nuo savaitės iki mėnesių ar metų. Nors adaptavimasis prie naujos aplinkos yra tikras iššūkis, su tėvų pagalba dauguma vaikų jį įveikia sėkmingai. Tad svarbu prisiminti, kad atsiskyrimo procese dalyvauja ne tik vaikai, bet ir tėvai. Dėl stipraus emocinio ryšio, vaikai greitai pajunta, kai jų tėvai nėra užtikrinti dėl sprendimo leisti juos į darželį, jaučia didelį nerimą bei susirūpinimą. Dėl šios priežasties vaikų nerimas dėl atsiskyrimo dar labiau intensyvėja. Jeigu tėveliai pasiruošę leisti vaikams laisvai tyrinėti pasaulį, šie taip pat pasijus pasiruošęs tai daryti.

Atkreipkite dėmesį, kad adaptacijos metu dėl patiriamo naujoje aplinkoje streso gali pasikeisti vaiko elgesys, jis gali būti agresyvesnis, irzlesnis, blogiau valgyti, miegoti, reikalauti daugiau dėmesio. Pasibaigus adaptacijos periodui, viskas grįžta į savo vėžes.

Kodėl vaikai verkia tėvams išeinant iš darželio?

Dažnai tėvai, kurie palieka vaikus, verkiančius darželyje, įsivaizduoja, kad jie visą laiką jausis nelaimingas. Nors pradžioje vaikas verkia, rodydamas nepasitenkinimą dėl naujos situacijos, tačiau tėvams išėjus, dažniausiai po kurio laiko pradeda domėtis aplinka ir žaislais, žaisti. Vaikas verkia dėl to, nes tai vienintelis būdas kaip jis geba išreikšti savo nerimą. Taigi tėvai neturėtų manyti, kad vaiko verksmas reiškia jog jis darželio nemėgs ir ten jausis blogai.

Kodėl vaikai pradeda verkti, pamatę atėjusius juos pasiimti tėvus?

Dažnai dienos metu darželyje vaikai tyrinėja naują aplinką, susipažįsta su įprasta rutina darželyje ir nerodo stiprių negatyvių emocijų. Verkimas susitikimo su tėvais metu atskleidžia, kad vaikas yra pajėgus atidėti neigiamas emocijas vėlesniam laikui, kai galės jomis pasidalinti su tėvais.

Adaptacijos sunkumų kyla vaikams pereinant iš dažniausiai neorganizuotos namų aplinkos į organizuotą darželio aplinką. Elgesio normos darželyje kitokios nei namuose. Be to, vaikas turi atsisakyti savo paties higienos, valgymo, miegojimo ir kt. režimo bei taikytis prie grupės dienos režimo. Natūralu, kad vaikas ima protestuoti, stengdamasis susigrąžinti įprastą gyvenimo aplinką. Visgi grupėje sukurtas pastovumas, kitų vaikų stebėjimas, pasikartojimai ir žinojimas, kas laukia

Vaikai adaptacijos metu gali pasigesti išskirtinio dėmesio.

Keičiasi jų statusas – iš vienintelio į vieną iš grupės narių. Vaikai po truputį turi mokytis susidoroti su mažiems vaikams būdingu „egoizmu“: išmokti, kad žaislai skirti ne tik jiems vieniems, bet jais galima pasidalinti su kitais, išmokti palaukti savo eilės (pvz., kai plaunamos rankos, dalinami pieštukai piešimui ir kt. ). Būtų pravartu vaiką supažindinti su dalijimusi, laukimu eilėje prieš pradedant lankyti darželį. Tai galite padaryti bendraudami su kitais tėveliais, kurie turi panašaus amžiaus vaikų.

Savarankiškas apsirengimas. Darželio darbuotojai nesitiki, kad mažyliai bus įgiję visus įgūdžius. Jie padės vaikučiams pavalgyti, nusirengti, užsiauti batus. Visgi tėveliai ir patys turėtų vaikučius po truputį mokyti šių įgūdžių.

Kiekvienas vaikas yra unikalus ir skirtingai reaguoja į pokyčius. Taigi adaptacijos procesas yra planuojamas ir pritaikomas individualiai pagal vaiko reakcijas ir poreikius. Svarbu, kad adaptacijos laikotarpiu tėveliai būtų lengvai pasiekiami, jeigu prireiktų vaiką pasiimti anksčiau.

Kaip tinkamai pasiruošti darželiui?

  • Labai svarbus jūsų kaip tėvų emocinis nusiteikimas. Tėvų nerimas dėl darželio, abejonės labai lengvai persiduoda vaikui. Apie darželį vaikui kalbėkite tik pozityviai. Pasakokite, kas jo laukia, kokie bus užsiėmimai, žmonės. Paaiškinkite, kad tai vieta, kurioje jis/ji susiras naujų draugų, smagiai leis laiką ir išmoks įdomių dalykų (akcentuokite tas veiklas, kurias vaikas mėgsta). Pasakykite iš anksto, kad jį paliksite kuriam laikui, o vėliau pasiimsite. Išankstinis žinojimas leis vaikui jaustis saugiau, todėl jis bus ramiau nusiteikęs.
  • Susipažinkite su ikimokyklinio ugdymo įstaiga. Aplankykite ją.
  • Laikykitės darželio dienos režimo. Susižinokite darželio dienotvarkę porą-trejetą mėnesių prieš pradėdami lankyti darželį ir pamažu pertvarkykite savąją taip, kad ji būtų kuo artimesnė darželio dienotvarkei (dar geriau pasidarykite vizualią dienotvarkę ir pasikabinkite namuose matomoje vietoje), kad vaikas žinotų ko tikėtis.
  • Aktyviai dalyvaukite vaiko adaptacijos laikotarpiu. Aktyviai domėkitės, kaip vaikui sekasi, nes kiekviena diena darželyje vaikui gali atnešti ką nors naujo.
  • Nereikalaukite iš vaiko per daug. Vaikai, pradėję lankyti darželį, yra itin jautrūs.
  • Nenuolaidžiaukite vaikui. Nevertėtų pataikauti vaikui. Pažadai už dalykus, kuriuos vaikas privalo daryti, skatina manipuliacijas. Tėvai neturėtų pirkti vaikams naujų žaislų ar kaip kitaip pataikauti už tai, kad jis lanko darželį.
  • Negąsdinkite vaiko darželiu. Negalima darželiu bauginti – „jeigu tu manęs neklausysi, tai paliksiu darželyje pernakt”.
  • Grūdinkite vaiką. Moksliniais tyrimais yra patvirtinta, kad mažylio iki ketverių metų yra nesusiformavęs imunitetas, tad tokio amžiaus vaikui sirgti aštuonis kartus per metus yra normalu.

Pirmos dienos darželyje

    • Pirmą dieną atvykę su vaiku į darželį, supažindinkite jį su auklėtoja. Papasakokite apie vaiko charakterio savybes, pomėgius, įpročius, ligas.
    • Pasiūlykite vaikui pasiimti kokį nors daiktą, žaislą, kuris primintų namus ir nuramintų.
    • Išeidami atsisveikinkite ramiai ir trumpai. Atsispirkite norui jį guosti ir raminti, jei jau pakilote eiti. Mažylis, matydamas, kad verkimu gali jus priversti pasilikti, kitą kartą verks dar stipriau ir ilgiau. Geriau sukurkite judviejų atsisveikinimo ritualą.
    • Svarbu vaikui priminti, kada sugrįšite jam suprantamais laiko terminais (po pietų miego, kai pavalgys vakarienę ir kt.). Laikykitės žodžio, nevėluokite. Dauguma vaikų, tėvams išėjus, ganėtinai greitai apsipranta ir gerai jaučiasi.

Medžiagą parengė „Mažųjų akademijos“ komanda pagal Visuomenės sveikatos priežiūros centro specialistų bei psichologų rekomendacijas

Scroll to Top